Nawigacja

Media o nas

30.10.2021 - Czy skończymy z przestawianiem zegarków? - rozmowa z prof. J. Semaniakiem dla WNP.PL

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

Zmiany czasu dla wielu z nas dokonują się w sposób niezauważalny. Natomiast pomiar czasu i czas urzędowy, który jest dystrybuowany przez Laboratorium Czasu i Częstotliwości, ma fundamentalne znaczenie nie tylko z punktu widzenia naszego codziennego życia, ale również funkcjonowania wielu obszarów życia gospodarczego i społecznego.

Jakie są związki pomiędzy aktywnością społeczeństwa a okresem naturalnego oświetlenia, które analizował Główny Urząd Miar?

Za wprowadzeniem zmiany czasu w Polsce przemawiały badania prowadzone w krajach i regionach na różnych kontynentach, np. w Japonii, które wskazywały, że rozwiązanie takie prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na energię i redukcji emisji dwutlenku węgla.

Obecnie trwają prace na poziomie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które poskutkują wprowadzeniem nowej regulacji na kolejne 5 lat. Nawiązują one do rekomendacji i ustaleń na poziomie Unii Europejskiej, która jest za utrzymaniem zmiany czasu z zimowego na czas letni.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które odpowiada za stronę prawną, pracuje nad projektem rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, zgodnie z którym będzie kontynuacja zmian czasu. Główny Urząd Miar gwarantuje zaś - we współpracy z innymi podobnymi instytucjami na świecie - że nasz zegar będzie odpowiednio taktował... – mówi prof. Jacek Semaniak. 

więcej w artykule

do góry