Czy za zgłoszenie faktu paczkowania lub importu (sprowadzenia) towarów pobierane są opłaty?
Za zgłoszenie faktu paczkowania importu lub sprowadzenia nie pobiera się opłaty od podmiotu paczkującego.
Uwaga! Zgłaszający może zwrócić się do organu przyjmującego zgłoszenie o wydanie zaświadczenia potwierdzającego dokonanie faktu zgłoszenia paczkowania, importu lub sprowadzania. Wydanie takiego zaświadczenia wiąże się z poniesieniem opłaty skarbowej przez stronę wnioskującą o wydanie zaświadczenia (ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej; Dz. U. z 2021 r. poz. 1923, z późn. zm.). Opłatę skarbową (w tym przypadku w wysokości 17 zł – rozdział II punkt 21 załącznika do ww. ustawy) podmiot występujący o zaświadczenie powinien zapłacić z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia. Ponadto, zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 187, poz. 1330), składający wniosek zobowiązany jest dołączyć dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej albo uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty, nie później niż w ciągu 3 dni od chwili powstania obowiązku jej zapłaty.
Organem właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę organu, który wydał zaświadczenie – w przypadku dyrektorów okręgowych urzędów miar będzie to prezydent odpowiedniego miasta.
Wygodnym sposobem jest skorzystanie z dedykowanego formularza do wydania takiego zaświadczenia w Systemie Wsparcia Informatycznego Usług Terenowej Administracji Miar ŚWITEŹ (Kafelek INNE – Dostęp do informacji innej niż publiczna). Przejdź do Załatw sprawę online.