Nawigacja

Klaster metrologiczny

Członkowie Klastra Metrologicznego mogą już realizować doktoraty wdrożeniowe!

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

Dzięki programowi Ministra Edukacji i Nauki projekty metrologiczne mają teraz większe szanse na dofinansowanie.

Spotkanie informacyjne, które odbyło się 25 listopada 2022 r. w Centrum Kongresowym Targów Kielce dotyczyło szans, które niesie dla firm zrzeszonych w Klastrze Metrologicznym program doktoratów wdrożeniowych uruchomiony przez Ministra Edukacji i Nauki.

Program otwiera przed przedsiębiorcami możliwość współpracy z uczelniami i instytutami naukowymi i jest szansą dla firm na rozwój w kierunku przemysłu 4.0.

Doktoraty wdrożeniowe dają dostęp do szeregu dodatkowych korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom:

  • pracodawca będzie mógł pozyskać ciekawych kandydatów do pracy
  • pracownik, realizować ambicje zawodowe i naukowe

w dodatku bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez którąkolwiek ze stron, bo doktoraty i związane z nimi koszty opłacane będą przez MEiN.

- Jeśli pracodawca myśli o rozwoju swojej firmy w ramach tej ścieżki, to jego pracownik może realizować doktorat m.in. dotyczący budowy nowych stanowisk pracy, udoskonalania zdolności do adaptacji technologii wpisujących się w technologie mechatroniczne, nowoczesnych technologii materiałowych, technologii optycznych, nanotechnologii, akustyki, sztucznej inteligencji czy nawet dotykających obszaru ochrony środowiska. Są to dziedziny, których rozwój jest krokiem w kierunku Przemysłu 4.0 – poinformował Piotr Ziółkowski, Dyrektor Generalny GUM.

Obecnie do Klastra Metrologicznego przystąpiło już 35 podmiotów, a kolejne firmy deklarują chęć dołączenia. Więcej informacji na temat Klastra i doktoratów

do góry