Nawigacja

Komunikaty

Komunikat (dla konsumenta) w sprawie drukowania etykiet cenowych poniżej obciążenia minimalnego Min dla wag nieautomatycznych, stosowanych w sprzedaży konsumenckiej.

Autor : Monika Kusyk
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

Czasem występuje sytuacja, że chcemy zakupić produkt o małej masie (np. owoc), który waży mniej niż minimalne obciążenie wagi (Min) oznaczone na tabliczce znamionowej wagi, czyli jego masa jest poza zakresem pomiarowym wagi.

zdjęcie ilustrujące kobietę ważącą owoce na samoobsługowej wadze w sklepie - komunikat dot.drukowania etykiet cenowych poniżej obciążenia minimalnego

Wkładamy dany produkt do torebki, a następnie ważymy torebkę z produktem, otrzymujemy wydruk etykiety cenowej (cena jednostkowa, masa oraz należność) i przyklejamy ją na torebce – oczywiście o ile waga dostępna w sklepie umożliwia taki pomiar i wydruk etykiety cenowej.

W sprzedaży konsumenckiej występują wagi, które umożliwiają zarówno wydruk poniżej wartości Min, jak i wagi, które takiego wydruku nie umożliwiają. Należy jednak pamiętać, że pomiar wartości poniżej Min może być obarczony większym błędem względnym niż w zakresie pomiarowym wagi.

Przykład

Wybierając przykładowo jedną papryczkę chili o masie 35 g (wartość poniżej obciążenia minimalnego Min wagi – np. 100 g), zakupujemy tę papryczkę z maksymalnym błędem ± 5 g (co odpowiada błędowi względnemu 15 % masy papryczki).

W takim przypadku sprzedawca nie powinien odmówić pomiarów masy na stoisku samoobsługowym, ale klient powinien być świadomy lub poinformowany przez sprzedawcę, że zważona masa towaru może być obarczona większym błędem względnym, ponieważ ważenie odbywa się poza zakresem pomiarowym wagi.

Przedstawiony komunikat został opublikowany celem przekazania Konsumentom informacji niezbędnych do świadomego podejmowania decyzji konsumenckich.

do góry