Nawigacja

Aktualności

Publikacja dokumentu Metrology for a stronger Europe – white paper

Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Na stronie internetowej Europejskiego Stowarzyszenia Krajowych Instytucji Metrologicznych (EURAMET) zamieszczono dokument "Metrology for a stronger Europe – white paper". W dokumencie przedstawiono wizję EURAMET dotyczącą europejskiej metrologii na lata 2030–2040. Zawarto w nim wezwanie do skoordynowanej europejskiej polityki w obszarze metrologii, w oparciu o potrzeby wynikające m.in. z transformacji energetycznej, ochrony środowiska, silnego i konkurencyjnego przemysłu europejskiego, transformacji cyfrowej czy rozwoju systemu opieki zdrowotnej.

W publikacji wskazuje się, że Europa potrzebuje m.in. zielonej i cyfrowej transformacji przemysłowej, odpornego na zewnętrzne zakłócenia przemysłu czy innowacji. Z kolei obszar zdrowia mierzy się z wyzwaniami, wynikającymi ze starzenia się społeczeństwa oraz szybkiego rozwoju technologicznego (cyfryzacji).

Dokument zwraca uwagę na unikalną, kluczową rolę Krajowych Instytucji Metrologicznych oraz Instytucji Desygnowanych (DI), które z jednej strony zapewniają spójność pomiarową dla przemysłu oraz dla różnych obszarów życia społecznego, dbając także o dokładność pomiaru w obrocie gospodarczym, a z drugiej strony prowadzą zaawansowane badania w obszarze metrologii, przyczyniając się do rozwoju nauki i gospodarki.

Dokument jest dostępny pod adresem https://www.euramet.org/about-euramet/metrology-for-a-stronger-europe-white-paper

do góry