Nawigacja

Aktualności

Noc Muzeów 2023 za nami!

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

Publiczność, jak co roku, dopisała! Szczególnie cieszy nas duże zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Głównym Urzędzie Miar odwiedzający mogli obejrzeć laboratoria: Czasu, Długości, Masy i Termometrii. Na własne oczy zobaczyć najprostsze 50 metrów w Polsce – stanowisko, którego przygotowanie zajęło aż trzy miesiące! Spróbować swoich sił we współpracy z robotem, pobić rekord w łapaniu sekundy, posłuchać wykładu o zegarach atomowych, pomiarach czasu, międzynarodowych porównaniach w tym obszarze oraz dowiedzieć się, jak powstawały i do czego są nam potrzebne strefy czasowe. Ponadto każdy mógł dotknąć repliki wzorca kilograma ze stopu platyny i irydu i porównać jego masę z masą zwykłego kilogramowego odważnika.

Na stanowiskach:

 • Fotometrii – zwiedzający mogli sprawdzić jakość filtrów przepuszczających promienie UV w soczewkach w okularach oraz przekonać się, w jaki sposób barwa światła wpływa na odbiór kolorów na przykładzie produktów spożywczych; 
 • Elektryczności i Promieniowania – zobaczyć na jakiej zasadzie działają silniki elektryczne oraz jak świetlówki same świecą, po umieszczeniu ich w polu elektromagnetycznym transformatora Tesli;
 • Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – poznać możliwości zdalnej komunikacji z tachografem cyfrowym drugiej generacji;
 • Masy – zweryfikować prawidłowość pomiarów robionych „na oko”;
 • Urzędu Probierczego – metodą przybliżoną na kamieniu probierczym zbadać, czy biżuteria jest naprawdę zrobiona ze szlachetnych kruszców (złoto, srebro) i jakiej jest próby.

Na najmłodszych czekały atrakcje w postaci malowania twarzy, zdobienia ciała kolorowymi tatuażami oraz kolorowanki. Starsi wiekiem goście z kolei mogli obejrzeć wystawę historycznych przyrządów pomiarowych, a nawet dokonać – wyjątkowo, tylko tej jednej nocy w roku, nieautoryzowanego pomiaru masy swojego ciała na zabytkowej wadze towarowej.

Odwiedziło nas 1 170 osób. Było nam niezmiernie miło Was gościć! Do zobaczenia za rok!

 • Widok z okna urzędu na dziedziniec z kasztanowcem, na zdjęciu widoczny fragment parapetu na którym lezy niebieski balon z białym napisem Moc Muzeów 2023 oraz taca z gąbkami do nakładania farb do malowania twarzy.
 • na zdjęciu trzy osoby: siwy, starszy mężczyzna, kobieta z brązowymi włosami do połowy szyi i młody, krótko ostrzyżony mężczyzna, ubrani w granatowe koszulki polo z białym logotypem Głównego Urzędu Miar. Siwy mężczyzna trzyma w rękach tablet, kobieta wskazuje ręka na urządzenie, które stoi przed nią na blacie brązowego stołu, a młody mężczyzna uśmiecha się do obiektywu z rękami założonymi do tyłu. Urządzenie to tachograf cyfrowy drugiej generacji, mający formę sześciościanu i biało-niebieską kolorystykę obudowy z czarnymi polami wyświetlaczy elektronicznych i czarnym pokrętłem.
 • Młoda, uśmiechnięta kobieta z długimi, lekko pofalowanymi włosami do łopatek i starszy mężczyzna ostrzyżony na jeża stoją przy brązowych stołach, na tle rozświetlanego okna i baneru z napisem Okręgowy Urząd Probierczy. Na stole stoją metalowe lampy biurowe, niebieski przenośny sejf oraz pojemnik z przegródkami, w których stoją szklane flakoniki, a w jednej wetkniętych jest pęk długopisów. Na stołach leżą tez kartki papieru - czyste i zadrukowane, poukładane w równe stosiki, oraz kalkulator i kamień probierczy.
 • Młoda kobieta w okularach, z długimi do pasa, prostymi, rozpuszczonymi włosami i młody uśmiechnięty, krótko ostrzyżony mężczyzna ubrani w granatowe koszulki polo z logotypem Głównego Urzędu Miar stoją przy brązowym stole, na którym jest ustawiona czarna metalowa konstrukcja, służąca do oświetlania trzema rodzajami światła: zimnym, białym i ciepłym, umieszczonych pod żarówkami białych spodeczków, na których leżą owoc granatu, avocado i cytryna. Nad kazdym żródłem światła jest umieszczony papierowy stożek z wydrukowaną informacją o tym ile kelwinów ma każda z żarówek. Odpowiednio zimne światło 6500 K, białe 4500 K, ciepłe 2700 K.
 • Na zdjęciu pięć osób pochyla się nad stołem i przyglądają się z zaciekawieniem, temu co się na nim znajduje.
 • Mały chłopiec i dwie nastoletnie dziewczynki - widać tylko ich plecy, stoją przy stole na przeciwko dwóch mężczyzn w białych t-shirtach z logotypem Głównego Urzędu Miar. Mężczyźni są uśmiechnięci, jeden z nich kładzie na wagę torebkę strunową wypełnioną elementami o okrągłym kształcie. Drugi podpiera się jedną ręką o blat stołu, drugą trzyma się pod bok. Na stole widać drewniane skrzyneczki z odważnikami, na blacie stoją też odważniki luzem i leży pęseta.
 • W okół brązowego stołu stoją szpakowaty, krótko ostrzyżony mężczyzna w granatowej koszulce polo z białym logotypem Głównego Urzędu Miar, mały chłopiec w czapce z daszkiem i nastolatek w jasnej, lekko fioletowej bluzie. Mężczyzna jest skupiony na urządzeniu, które trzyma w dłoni, prawdopodobnie jest to metronom, który właśnie nakręca. Na stole przed nim widać jeszcze trzy inne metronomy oraz urządzenie elektryczne, na którym można sprawdzić dokładność zegarka kwarcowego.
 • Na zdjęciu widać hol Głównego Urzędu Miar z popiersiem Z. E. Rauszera. Na pierwszym planie widoczne są niebieskie balony na białych patykach zatknięte na poręczy schodów. Na kolejnym planie widać ludzi w różnym wieku i różnej płci ustawionych w grupki wokół stołów, rozstawionych wzdłuż kolumn otaczających hol z marmurową posadzką. Osoby w grupach zgromadzonych przy stołach przyglądają się z zaciekawieniem temu, co się na nich znajduje. Osoby stojące nieco dalej rozmawiają swobodnie, oczekując na swoja kolej.
 • Ujęcie z góry na klatkę schodową Głównego Urzędu Miar. Na zdjęciu widać fragment schodów i fragment holu na parterze i na pierwszym pietrze budynku. W holach ustawione sa stoły, wokół których chodzą ludzie ubrani w granatowe koszulki polo z logotypem Głównego Urzędu Miar. Na pierwszej kondygnacji, wokół stojącego tam stołu kłębi się grupa ludzi z jasnych, letnich strojach. widać ujęte z góry pochylone nad stołami sylwetki dorosłych i dzieci. Prz stołach ustawione są szare krzesła biurowe. Przy schodach, na drewnianej sztaludze stoi plakat.
 • Ujęcie z góry na klatkę schodową Głównego Urzędu Miar. Na zdjęciu widać fragment schodów i fragment holu na parterze i na pierwszym pietrze budynku. W holach ustawione są stoły, przy których stoją ludzie ubrani w granatowe koszulki polo z logotypem Głównego Urzędu Miar. Wokół stołów kłębią się ludzie w lekkich, wiosennych strojach. Widać ujęte z góry pochylone nad stołami sylwetki dorosłych i dzieci. Prz stołach ustawione są szare krzesła biurowe. Przy schodach, na drewnianej sztaludze stoi plakat. Widać też fragment skórzanej kanapy umiejscowionej przy żeliwnej balustradzie schodów na pierwszej kondygnacji.
 • Na zdjęciu fragment korytarza w podziemiach Głównego Urzędu Miar w którym stoi w kolejce spora grupa osób w oczekiwaniu na wejście do laboratorium.
 • Na zdjęciu uchwycony jest wyświetlacz zegara atomowego z elektronicznym zapisem - w formie czerwonych liczb - aktualnej godziny, minuty oraz sekund, oraz w rzędzie poniżej ciąg sześciu cyfr po przecinku odpowiadający czasowi pomiędzy dwoma sekundami. Poniżej kolejne dwa ciągi cyfr będące statycznym zapisem z kamery, zarejestrowane po naciśnięciu przez uczestnika zabawy, przycisku w momencie zmiany jednej sekund w kolejną.Jest to zabawa polegająca na próbie złapania sekundy w momencie jest zmiany. Na zdjęciu jeden z rekordowych zapisów 000008.
do góry