Nawigacja

Aktualności

20.05.2022Światowy Dzień Metrologii - Metrologia w erze cyfrowej

Opublikowane przez : Bożena Żebrowska-Szumigaj

Dzisiaj na całym świecie obchodzimy największe święto całej społeczności metrologicznej.

Tematem tegorocznych obchodów jest Metrologia w erze cyfrowej. Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych rewolucjonizuje obecnie nasze życie i jest jednym z najbardziej ekscytujących trendów we współczesnym społeczeństwie.

Natomiast metrologia, nauka o pomiarach, odgrywa kluczową rolę w odkryciach naukowych i innowacjach, produkcji przemysłowej i handlu międzynarodowym, w poprawie jakości życia i ochronie globalnego środowiska.
 
Światowy Dzień Metrologii to obchodzona co roku uroczystość upamiętniająca podpisanie Konwencji Metrycznej w dniu 20 maja 1875 r. przez przedstawicieli siedemnastu państw. Konwencja ustanowiła ramy globalnej współpracy w nauce o pomiarach oraz w jej zastosowaniach przemysłowych, handlowych i społecznych.
 
Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – ogólnoświatowa jednolitość pomiaru – do dziś pozostaje tak samo ważny, jak w 1875 roku.

 

Zapraszamy do zapoznania się z przesłaniem Dyrektora Międzynarodowego Biura Miar (BIPM) oraz Dyrektora Międzynarodowego Biura Metrologii Prawnej (BIML), dotyczącego Światowego Dnia Metrologii. Zapraszamy również do zapoznania się z informacją EURAMET dotyczącą naszego święta.

Przesłanie oraz informacje o Światowym Dniu Metrologii dostępne są pod adresem https://www.worldmetrologyday.org/, a także na stronie EURAMET.

do góry