Nawigacja

Aktualności

11.05.2020Podwieczorek Kosmiczny ALK, PSPA i POLSA!

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

Już w najbliższy wtorek 12 maja o godz. 16:30 zapraszamy Państwa na kolejne wydarzenie z serii Kosmiczne Podwieczorki. Tym razem zadamy sobie pytanie: Czy kosmos może nas uratować?

Gwiażdziste niebo. Na powierzchni Ziemi stoi aparatura do pomiarów Kosmosu, wyposażona w talerze satelitarne, skierowane ku górze. Na dole zdjęcia trzy logotypy : Akademia Leona koźmińskiego, PSPA, Polska Agencja Kosmiczna. U góry napis: Centrum Studiów Kosmicznych zaprasza na Kosmiczny Podwieczorek 12 maja 2020. Prowadzi Kinga Gruszecka, POLSA. Dalej zdanie pytające: Kosmos może nas uratować?

Będziemy dyskutować o wpływie sektora kosmicznego na różne gałęzie przemysłu. Mamy nadzieję, że uda nam się Państwa przekonać o zaletach patrzenia w gwiazdy i wynoszenia satelitów na orbitę okołoziemską, jako konieczności życia na Ziemi. Czy sektor kosmiczny może nam pomóc w zarządzaniu kryzysowym, w walce z COVID-19?

Kinga Gruszecka pełni obowiązki dyrektora departamentu edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej, w sektorze jest od czterech lat, do działania i pracy na rzecz sektora napędzają ją ludzie, ciekawi i ambitni, pełni wiary w możliwości. Od 2 lat Kinga Gruszecka jest w zarządzie Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, gdzie stara się promować transfer technologii kosmicznych. W 2020 r. otrzymała tytuł Nadziei Polskiego Sektora Kosmicznego.

dr inż. Helena Łoś pracuje jako project engineer w firmie Deimos (grupa Elecnor) w sekcji EOApps Deimos Engenharia w Lizbonie. Na co dzień zajmuje się projektowaniem usług wykorzystujących satelitarne dane obserwacji Ziemi w rolnictwie, leśnictwie i sektorze morskim w ramach projektów europejskich oraz na zlecenia z sektora prywatnego. Ukończyła studia i obroniła doktorat, w tematyce satelitarnych danych SAR (ang. Synthetic Apperture Radar) na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Uczestniczyła w programach stażowych Europejskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego. Jako że na stałe mieszka za granicą, ogromnie ceni wszelkie okazje do współpracy z firmami polskimi oraz możliwości wspierania polskiego sektora kosmicznego.

dr inż. Maciej Gruszczyński w Samodzielnym Laboratorium Czasu i Częstotliwości Głównego Urzędu Miar zajmuje się rozwojem satelitarnych metod transferu czasu w ramach utrzymywania państwowego wzorca jednostek miar czasu i częstotliwości. Jest także kierownikiem projektu "e-CzasPL", którego celem jest dostarczenie wiarygodnej i niezawodnej usługi dystrybucji sygnałów czasu urzędowego obowiązującego na obszarze RP w odpowiedzi na współczesne potrzeby przedstawicieli różnych gałęzi gospodarki, administracji publicznej i w życiu codziennym społeczeństwa.

dr Anna Chrobry, fizyk z wykształcenia, od 10 lat pracuje w sektorze lotniczym i aeronautycznym dla liderów rynku, obecnie skupia się na komunikacji przyszłości dla trzeciego LSI (Large System Integrator) Europy – OHB.

Michał Chwieduk, ekspert w Biurze Rozwoju i Innowacji Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. realizuje działania związane ze wsparciem sektora technologii kosmicznych, w tym utworzenie w Polsce Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pełni funkcję Brokera Technologii w projekcie Sieć Otwartych Innowacji. Absolwent Politechniki Warszawskiej na dwóch kierunkach: Energetyka oraz Fizyka. Realizował projekty badawcze na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.  

Zapraszamy serdecznie na to wydarzenie!

do góry