Nawigacja

Aktualności

15.11.2016Przedstawiciele GUM na posiedzeniach organów decyzyjnych najważniejszych światowych organów metrologicznych

Autor : Marcin Mikiel
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

CIML (Międzynarodowy Komitet Metrologii Prawnej)

Od 17 do 21 października br. w Strasburgu delegacja Polski, z jej przewodniczącym p. Maciejem Dobieszewskim, Wiceprezesem Głównego Urzędu Miar, uczestniczyła w 51. posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Metrologii Prawnej (CIML) oraz w 15. posiedzeniu Konferencji OIML, organach decyzyjnych Międzynarodowej Organizacji Metrologii Prawnej. Podczas obrad podjęto kilka istotnych dla organizacji decyzji, w szczególności:

- uchwalenie dokumentu regulującego działanie nowego systemu certyfikacji OIML,
- interpretację Konwencji ustanawiającej OIML w kwestii kworum,

- wybór na ponowną kadencję I wiceprzewodniczącego OIML Romana Schwarza z Niemiec.

Ponadto delegaci zatwierdzili dokumenty techniczne (zalecenia), nowy projekt OIML prowadzony przez Polskę, sprawozdanie finansowe oraz dyskutowali na temat kondycji OIML, strategicznych kierunków rozwoju, współpracy z innymi organizacjami metrologicznymi. Na koniec odbyło się uroczyste przyznanie pośmiertnej nagrody za wybitne osiągnięcia w metrologii p. Willemowi Koolowi, wicedyrektorowi Międzynarodowego Biura Metrologii Prawnej. Ponadto nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie metrologii państw rozwijających się przyznano Kenii.

Następne spotkanie planowane jest za rok w Kolumbii.

Delegaci na sali obrad

Posiedzenie dyrektorów Krajowych Instytutów Metrologicznych

W dniach 24-25 października br. w Paryżu z udziałem delegacji Polski, w tym Prezesa GUM p. Włodzimierza Lewandowskiego, odbyło się 18. posiedzenie dyrektorów Krajowych Instytutów Metrologicznych i Przedstawicieli Państw Członkowskich Konwencji Metrycznej. Podczas spotkania omówiono ważne dla światowego systemu metrologicznego i gospodarczego kwestie:

- nowelizację porozumienia CIPM MRA (o wzajemnym uznawaniu państwowych wzorców jednostek miar, i świadectw wzorcowań i wyników pomiarów),

- redefinicje jednostek układu SI,

- przygotowania do najbliższej Generalnej konferencji Miar.

Podczas drugiego dnia obrad delegaci skupili się na omawianiu poszczególnych prezentacji, uwzględniających tryb działania i strukturę różnych systemów metrologicznych, przygotowanych przez reprezentantów NMI z różnych państw świata. Co istotne, tematem spotkania były także kwestie związane bezpośrednio z jakością życia – pomiary w obszarze zdrowia, przyszłe możliwości i zagrożenia.

 

do góry