Nawigacja

Aktualności

01.04.2020Główny Urząd Miar skończył 101 lat

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Sebastian Margalski

1 kwietnia 1919 r. powołano do życia Główny Urząd Miar (GUM) – jeden z pierwszych urzędów w odrodzonej Polsce, a zarazem instytucję, która przez lata miała stać na straży prawidłowości wykonywanych na co dzień pomiarów.

Równo rok temu hucznie świętowaliśmy 100-lecie. Przypominając w tym dniu historię GUM, czy wspominając wybitne postaci, które kształtowały dorobek polskiej myśli naukowej. Jednocześnie 1 kwietnia 2019 roku Główny Urząd Miar rozpoczął kolejny etap, mając przed sobą wyzwania, którymi są niezmiennie dokładne pomiary i mocne zaangażowanie w postęp technologiczny i wspieranie przemysłu. Bowiem polska administracja miar to z jednej strony tradycja rzetelnych pomiarów i profesjonalnie przeprowadzonych badań, a z drugiej nowoczesne spojrzenie na metrologię. Od zawsze niezmienna pozostaje dbałość o precyzję pomiaru i nadzór nad stosowaniem przyrządów pomiarowych we wszystkich obszarach społeczno-gospodarczych.

Przypomnijmy sobie tę ponad 100-letnią historię w skrócie:

101 lat od powołania do życia Głównego Urzędu Miar przypominamy też jedną z najwybitniejszych postaci w historii polskiej metrologii. Twórcą i pierwszym dyrektorem GUM był dr inż. Zdzisław Erazm Rauszer, który pełnił tę funkcję przez ponad 30 lat – aż do 1949 roku.

 

 

do góry