Nawigacja

Aktualności

W GUM spotkali się przedstawiciele Komisji ds. Metrologii POLLAB

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

19 grudnia w Głównym Urzędzie Miar odbyło się Kolegium Komisji ds. Metrologii Klubu Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB.

Oprócz omówienia bieżącej działalności Komisji POLLAB oraz planów na rok 2020, uczestnicy spotkania wysłuchali wykładów obejmujących najciekawsze, z punktu widzenia współpracy i rozwoju laboratoriów badawczych, tematy metrologiczne. Dr Paweł Fotowicz z GUM omówił nowe polskie wydanie Dokumentu JCGM 100:2008 Ewaluacja danych pomiarowych; Przewodnik wyrażania niepewności pomiaru. Łukasz Czerski z Laboratorium Czasu i Częstotliwości GUM zaprezentował wzorce z dziedziny czasu i częstotliwości w Głównym Urzędzie Miar, omawiając wzorcowanie i sprawdzanie wybranych przyrządów stosowanych w pomiarach czasu i częstotliwości.

Andrzej Hantz - Przewodniczący Komisji ds. Metrologii, a jednocześnie Kierownik Laboratorium Masy GUM, przedstawił ustawę Prawo o miarach wraz z aktami wykonawczymi z perspektywy praktyki laboratoryjnej.

Klub POLLAB tworzą przedstawiciele laboratoriów, zainteresowanych potwierdzeniem kompetencji ich placówek do badań, pozwalających na uzyskiwanie wiarygodnych, rzetelnych i użytecznych wyników. Celem Klubu jest wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń w zakresie praktycznego wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania, postanowień norm i przepisów prawa oraz wymagań jednostki akredytującej.

 

 

  •  Mężczyzna z mikrofonem w ręku stoi przed uczestnikami spotkania, siedzącymi na krzesłach. Z tyłu, za prelegentem, widać wyświetlacz z listą wykładów.
  •  Mężczyzna w szarej marynarce i w okularach siedzi przed mikrofonem i laptopem, stojącymi na stole.
do góry