Nawigacja

Aktualności

Specjaliści, zajmujący się wzorcami czasu i częstotliwości, spotkali się w GUM

Autor : Maciej Gruszczyński
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W dniach 21-22 listopada 2019 roku, w Głównym Urzędzie Miar, odbyło się 36. Spotkanie Międzylaboratoryjnej Grupy ds. Porównań Krajowych Atomowych Wzorców Czasu i Częstotliwości.

Spotkanie zgromadziło łącznie ponad 50 przedstawicieli krajowych laboratoriów, uczelni oraz instytucji i firm powiązanych z: utrzymywaniem atomowych wzorców czasu i częstotliwości, budową i rozwojem optycznych wzorców częstotliwości, opracowywaniem technologii i rozwojem technik precyzyjnego transferu czasu i częstotliwości. Obecni na spotkaniu profesjonaliści działają również w obszarze rozwoju technologii generacji i pomiarach precyzyjnych przedziałów czasu oraz w sektorze telekomunikacyjnym. Ponadto w spotkaniu brał udział przedstawiciel litewskiego Laboratorium Czasu i Częstotliwości z Centrum Nauk Fizycznych i Technologii w Wilnie (FTMC - lit. Fizinių ir Technologijos Mokslų Centras – litewski odpowiednik GUM). Udział reprezentanta FTMC wynikał z wieloletniej współpracy tej instytucji z GUM i AOS CBK PAN w dziedzinie czasu i częstotliwości.

Podczas dwudniowego spotkania wygłoszono łącznie 26 prezentacji podzielonych na 6 paneli tematycznych, które obejmowały następujące obszary:

  • redefinicja układu SI,
  • raporty laboratoriów,
  • zegary optyczne i zagadnienia towarzyszące,
  • światłowodowy transfer czasu i częstotliwości,
  • precyzyjne pomiary przedziałów czasu,
  • rozmaitości.

Przedstawiciele Samodzielnego Laboratorium Czasu i Częstotliwości GUM przedstawili łącznie 8 prezentacji, dotyczących realizowanych prac badawczo-rozwojowych oraz spraw bieżących związanych z działalnością Laboratorium.

do góry