Nawigacja

Aktualności

Trzy wymiary metrologii podczas 23. Pikniku Naukowego

Autor : Sebastian Margalski
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

12.05.2019 - technologie laserowego pomiaru wymiarów elementów, zagadnienie tzw. inżynierii odwrotnej, precyzyjne pomiary termograficzne oraz pomiary masy to tematy wiodące stoiska GUM podczas 23. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Pikniku Naukowego było hasło: MY I MASZYNY. Przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, wspólnie z partnerami technologicznymi, zmierzyli się z tym tematem, poprzez zaproponowanie zwiedzającym trzech wymiarów metrologii: długości (kształtu), termometrii oraz masy. 

Plakat Pikniku Naukowego 2019

Podczas całego dnia odwiedzający stoisko Głównego Urzędu Miar mogli zapoznać się z najnowszymi na polskim rynku technologiami termografii, największą atrakcją była możliwość zrobienia sobie rodzinnego bądź samodzielnego termicznego selfie. Wykonaliśmy ponad 600 termicznych zdjęć. Partnerem technologicznym stoiska termografii była firma Fluke Polska.

Sprawdź zdjęcia z pikniku naukowego

 

[FOTOGALERIA TERMICZNEGO SELFIE]
dostępne do 15.05.2019

Stanowisko wymiarowania laserowego wyposażone było w urządzenie typu Lasertracker, dzięki któremu uczestnicy mogli zeskanować sobie fragment, bądź nawet całe swoje ciało i zwymiarować je z dokładnością do setnych części milimetra. Partnerem technologicznym tego stanowiska była firma Hexagon. 

Model wagi prądowej Kibble'a zbudowany z klocków LEGO oraz klasyczna waga do pomiaru masy ciała stanowiły pretekst do rozmów na temat najważniejszej zmiany w fizyce ostatnich kilkudziesięciu lat - redefinicji układu SI, w tym pożegnania ostatniego wzorca fizycznego (artefaktu) na rzecz definicji opartej o zjawiska kwantowe.

Mamy nadzieję, że wielu z Państwa zainspirowało się nowymi zastosowaniami pomiarów, o których twórcy ww. technologii jeszcze nie pomyśleli. Piknik Naukowy gościł ponad 50 tys. poszukiwaczy inspiracji, a zdarte gardła naszych pracowników stanowią o zainteresowaniu gości naszą dziedziną. 

 

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym za obecność, entuzjazm i mądre pytania.

 

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia Głównego Urzędu Miar
Pakiet czterech logotypów: Dokładnie 100 lat Głównego Urzędu Miar - patronat narodowy prezydenta rzeczypospolitej polskiej andrzeja dudy - program niepodległa

 • Kilka osób bierze udział w pokazie na stoisku, na którym odbywają się pokazy metrologiczne.
 • Na zdjęciu fragment ekranu monitora z wyświetloną dłonią w kolorze zielonym. Efekt przeprowadzonego badania - pomiaru.
 • Na przeciwko siebie stoją kobieta i mężczyzna. Rozmawiają. W tle stoją kolejne osoby.
 • Grupka dzieci i dorosłych przed stoiskiem Głównego Urzędu Miar.
 • Kobieta i mężczyzna stoją przy plakacie z napisem kamery termowizyjne. Mężczyzna trzyma w ręku aparat fotograficzny oraz telefon.
 • Dwie dziewczynki stoją przy stole, przykrytym niebieskim suknem. Przy stole siedzi mężczyzna z brodą. Jedna z dziewczynek trzyma w ręku mały przedmiot i naciska przycisk. W ten sposób sprawdza swój refleks.
 • Przed wejściem na stoisko stoją dzieci i dorośli.
 • Przy potykaczu Głównego Urzędu Miar stoi trójka dzieci i dwóch dorosłych mężczyzn. Na potykaczu napis: Kamery termowizyjne. Odwiedź nas na stoisku Głównego Urzędu Miar i zrób sobie termowizyjne zdjęcie.
 • Na pierwszym planie zdjęcia stoi kilka osób, na dalszym planie widać spacerujące inne osoby.
 • Młoda kobieta w granatowej koszulce z adresem gum.gov.pl nachyla się nad stolikiem. Obok siedzi młody chłopak, tyłem do zdjęcia, przyciska jakiś przycisk na stoliku. Jest to pokaz "ćwiczenie refleksu".
 • Mężczyzna celuje przyrządem w figurkę kościotrupa. Przygląda się temu chłopiec.
 • Mężczyzna celuje przyrządem pomiarowym w figurkę kościotrupa.
 • Ręce mężczyzny osadzone na jakimś przyrządzie są skierowane w dół, w kierunku stołu. Przyglądają się temu uśmiechnięta kobieta oraz stojąca obok dziewczynka.
 • Tłum ludzi kłębi się przed wejściem do namiotu z napisem Główny Urząd Miar. Obok na niebieskim tle napisy Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio.
 • Dziewczyna z dłuższymi włosami w dżinsowej kurtce spogląda w dal. Za nią widać kilka osób na stoisku GUM.
 • Wysoki mężczyzna i kobieta pozują uśmiechnięci do zdjęcia. Obok łysiejący mężczyzna wskazuje konstrukcję z klocków lego, stojącą na stole.
 • Na zbliżeniu miniaturowa budowla z klocków lego.
 • Zdjęcie zrobione znad głowy dziecka. W pobliżu stoją osoby dorosłe. Jakiś przyrząd na wysięgniku dociera do blatu stołu.
 • Na pierwszym planie widać przyrząd z wyświetlaczem pokazującym falujący, kolorowy obraz w podczerwieni. Obraz przedstawia dalszy kadr zdjęcia: dwie dziewczyny oraz kolejne osoby na dalszym planie.
do góry