Nawigacja

Aktualności

04.11.201515 lat CIPM MRA

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W dniach 13-14 października 2015 r. w Sevres pod Paryżem polska delegacja, na czele z Prezes Głównego Urzędu Miar, p. Janiną Marią Popowską, wzięła udział w spotkaniu szefów Krajowych Instytucji Metrologicznych (NMIs) oraz przedstawicieli Państw Członkowskich Konwencji Metrycznej.

Szefowie krajowych instytucji metrologicznych i uczestnicy spotkania na 15-lecie CIPM MRA. Zdjęcie zbiorowe - kilkadziesiąt osób stoi przed budynkiem BIPM w Sevres.

Zorganizowane przez Międzynarodowe Biuro Miar (BIPM) coroczne spotkanie było poświęcone CIPM MRA, czyli Porozumieniu o wzajemnym uznawaniu państwowych wzorców jednostek miar oraz świadectw wzorcowania i świadectw pomiarów wydawanych przez krajowe instytucje metrologiczne. Porozumienie stanowi mocny filar międzynarodowej infrastruktury jakości. Aby zapewnić jego dalszy zrównoważony rozwój, po 15 latach funkcjonowania dokonano bilansu CIPM MRA. Powstał on w wyniku uchwały 25. Posiedzenia Generalnej Konferencji Miar (CGPM) z 2014 r.

Celem warsztatów CIPM MRA było zainicjowanie szerokiej dyskusji pomiędzy uczestnikami podparyskiego spotkania, w tym przeanalizowanie zysków z realizacji Porozumienia. Istotne były nie tylko refleksje na temat tego, co dotychczas funkcjonowało dobrze, ale również uwagi dotyczące obszarów wymagających poprawy. W efekcie powołano grupę roboczą pod kierownictwem Przewodniczącego CIPM, której celem będzie stworzenie oficjalnego przeglądu realizacji porozumienia CIPM MRA. W szczególności chodzi o usprawnienie szeroko rozumianego funkcjonowania bazy danych KCDB (Key Comparison Databasewww.bipm.org/kcdb), która zawiera wyniki porównań kluczowych i uzupełniających, a także wykaz zaakceptowanych po przeglądzie zdolności pomiarowych CMC (Calibration and Measurement Capabilities) każdej NMI, w tym i Głównego Urzędu Miar oczywiście.

Na spotkaniu szefów Krajowych Instytucji Metrologicznych dotyczące CIPM MRA: na sali siedzi kilkadziesiąt osób, ich wzrok jest skierowany na ekran z wyświetloną prezentacją.

do góry