Nawigacja

Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Kampusu GUM

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

21 grudnia 2018 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na „Opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zamierzenia inwestycyjnego pod nazwą Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar”.

Konkurs został przeprowadzony przez GUM w oparciu o zdefiniowane wymagania badawcze i metrologiczne, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). Ogłoszenie wyników przez Przewodniczącego Sądu Konkursowego p. Jacka Lenarta nastąpiło w siedzibie SARP.

Zwycięstwo i I nagroda – 45 tys. zł brutto i zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki przypadły firmie BDM Architekci z Warszawy.

II nagrodę w wysokości 35 tys zł brutto otrzymał zespół EOVASTUDIO SLP z Hiszpanii i Archigroup z Rzeszowa.

III nagrodę i 20 tys. zł brutto Sąd Konkursowy przyznał zespołowi BIM Bulanda i Mucha Architekci.

Sąd Konkursowy tak uzasadnił wybór zwycięskiej pracy: Nagrodę I przyznano za stworzenie spójnego układu przestrzennego, który zdaniem sądu najlepiej rozwiązuje zadany konkursem program funkcjonalny. Poszczególne obiekty spięto w sposób czytelny obwodową kładką, gwarantując odpowiednią integrację zespołu naukowego Kampusu. Praca daje możliwość elastycznego dostosowywania rozwiązań realizacyjnych do twardych, obecnych i przyszłych wymagań technologicznych – bez zmiany założenia ideowego. Rozwiązania przestrzenne, funkcjonalne i materiałowe znamionują profesjonalny warsztat autorów pracy zwycięskiej.

Projekt Kampusu na czterech zdjęciach - makietach.

Przedstawiciele zwycięskiego zespołu architektów BDM zwracali uwagę na specyficzny charakter projektowanej inwestycji. - Projekt był o tyle trudny, że nigdy wcześniej nie projektowaliśmy takich pomieszczeń laboratoryjnych. Było więc mnóstwo researchu do wykonania. Staraliśmy się nie wzorować na żadnym z zagranicznych projektów, natomiast podczas wizyty na Kielecczyźnie trafiliśmy do nieczynnego kamieniołomu w Tumlinie, który zainspirował nas materiałowo do pracy nad tym projektem. Tam znajduje się pierwowzór fasad, które proponujemy dla architektury i dla wszystkich budynków. - mówił Jacek Mroczkowski z BDM Architekci.

Do konkursu przystąpiło ponad 20 pracowni projektowych, z czego 11 złożyło wstępne koncepcje w pierwszym etapie i 2 docelowe koncepcje w drugim etapie.

- Jestem szczęśliwy, że ten etap jest już za nami. Mam nadzieję, że powstający kampus wywinduje polską metrologię na wyżyny i będzie służył naszej gospodarce. - powiedział były Prezes GUM i członek Sądu Konkursowego dr inż. Włodzimierz Lewandowski, który skomentował również ostateczny wybór Sądu: - Zwycięska koncepcja w dużej części odpowiada potrzebom nowoczesnych laboratoriów. Wybrana praca jest najlepsza ze wszystkich i - co ważne – jest też rozwojowa. Na tym nam zależało. 

W styczniu 2019 r. zostanie podpisana umowa na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej Kampusu.

Zwycięską pracę można oglądać na załączonych materiałach zdjęciowych i pdf.

Projekt unijny Kampus - pakiet czterech logotypów: Fundusze Europejskie, biało-czerwona flaga Rzeczpospolitej Polskiej, herb województwa świętokrzyskiego, flaga Unii Europejskiej.

 • Ogłoszenie wyniku przez Przewodniczącego Sądu Konkursowego p. Jacka Lenarta Ogłoszenie wyników przez Przewodniczącego Sądu Konkursowego p. Jacka Lenarta. Przy stole siedzi siedmiu mężczyzn. Jeden stoi i czyta z kartki.
  Ogłoszenie wyniku przez Przewodniczącego Sądu Konkursowego p. Jacka Lenarta
 • W środku dr inż. Włodzimierz Lewandowski - pomysłodawca powstania Kampusu Przy łączonym stole siedzi pięciu mężczyzn. W środku dr inż. Włodzimierz Lewandowski - pomysłodawca Kampusu.
  W środku dr inż. Włodzimierz Lewandowski - pomysłodawca powstania Kampusu
 • Reakcja zwycięzców na ogłoszenie wyniku Na pierwszym planie dwie młode kobiety i mężczyzna: zakrywają dłońmi twarze. Reakcja zwycięzców na ogłoszenie wyniku.
  Reakcja zwycięzców na ogłoszenie wyniku
 • Architekci w towarzystwie Dyrektora Generalnego Urzędu Andrzeja Hantza Czterech mężczyzn stoi i rozmawia. Architekci w towarzystwie Dyrektora Generalnego Urzędu Andrzeja Hantza.
  Architekci w towarzystwie Dyrektora Generalnego Urzędu Andrzeja Hantza
 • BDM Architekci, w tle zwycięska praca Stoją dwie kobiety i czterech mężczyzn. Tworzą oni grupę BDM Architekci, w tle zwycięska praca.
  BDM Architekci, w tle zwycięska praca
 • Makieta projektowanego Kampusu GUM z góry.
 • Makieta projektowanego Kampusu GUM z góry. Widać podświetlone budynki, na dalszym planie obiekty miejskie.
 • Makieta projektowanego Kampusu GUM: na zbliżeniu dwa nowoczesne budynki oraz przestrzeń między nimi.
 • Makieta projektowanego Kampusu GUM: na zbliżeniu jeden z budynków, na którym widać napis Główny Urząd Miar.
 • Plan architektoniczny kampusu: zdjęcie rozrysowanej makiety.
 • Plan architektoniczny kampusu: rozrysowane pojedyncze obiekty Kampusu.
 • Plan architektoniczny kampusu: rozrysowane pojedyncze obiekty.
 • Plan architektoniczny kampusu: rozrysowane pojedyncze obiekty.
 • Plan architektoniczny kampusu: rozrysowane pojedyncze obiekty.
do góry