Nawigacja

Aktualności

06.05.2015Odwiedź stoisko GUM na 19. Pikniku Naukowym

Autor : Główny Urząd MiarJak co roku, Główny Urząd Miar wziął udział w 19. Pikniku Naukowym, organizowanym 9 maja przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Ta największa w Europie impreza plenerowa o tematyce naukowej odbywała się po raz kolejny na Stadionie Narodowym w Warszawie. Hasłem przewodnim tegorocznego Pikniku było „Światło”, co wpisuje się w ogólnoświatowy trend do popularnonaukowego przedstawiania zjawiska, z którym łączy się rozwój wszystkich dziedzin życia.

plakat Piknik NaukowyCelem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń oraz ich tłumaczenie przede wszystkim osobom młodszym. W tym roku eksponaty i stanowiska pokazowe zostały rozmieszczone w 230 namiotach wokół bryły Stadionu Narodowego oraz przy alejach prowadzących do niego.

Główny Urząd Miar przygotował kilka pokazów, interesujących zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłej publiczności. Pokazane zostało np. zjawisko mieszania barw (wirujące sektory). Można też było zobaczyć różnice w postrzeganiu barw przedmiotów przy różnym oświetleniu (świetlówki i lamy LED), a zarazem zauważyć, jak światło zniekształca barwy.

W tajemniczej „czarnej skrzynce” goście stoiska GUM oglądali zjawisko fosforescencji w warunkach ciemniowych (podświetlana komora z wyłączanym podświetleniem), czyli inaczej „ładowania” światłem widzialnym materiałów wykorzystywanych przy produkcji znaków ewakuacyjnych bądź drogowych.

Przez większą część sobotniej imprezy panowała słoneczna pogoda, zatem wiele osób pojawiło się na Pikniku w okularach przeciwsłonecznych. Na luksomierzu można było je zbadać i dowiedzieć się, jak dużo światła przepuszczają nasze okulary i czy chronią nas przed promieniowaniem UVA. Wskazania luksomierza pokazywały, jakie jest natężenie światła białego, a dzięki wskazaniom radiometru goście zyskiwali informacje o natężeniu promieniowania UVA.

do góry