Nawigacja

Aktualności

Przedmaturalna lekcja fizyki w GUM

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

9 października 2018 r. Główny Urząd Miar odwiedziła grupa młodzieży z III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku.

Uczniowie z dwóch klas maturalnych (matematyczno-fizycznej i biologiczno-chemicznej) białostockiego liceum podczas wycieczki do Warszawy złożyli również wizytę w Głównym Urzędzie Miar, gdzie m.in. mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę z fizyki, a także zwiedzić kolekcję historycznych przyrządów pomiarowych. W Hali Wysokich Napięć pracownicy Samodzielnego Laboratorium Elektryczności i Magnetyzmu prezentowali młodzieży pokaz badania wpływu pola magnetycznego na zachowanie się kompasu. Pokaz odbywał się przy użyciu cewek Helmholtza oraz cewki nawiniętej ręcznie. W Pracowni Wielkości Elektrycznych Małej Częstotliwości młodzi ludzie oglądali pokaz oporności oraz poznawali stanowiska pomiarowe, działające w Pracowni.

Spotkanie z metrologią odbywało się pod opieką techniczną Jerzego Szutkowskiego (Kierownika Laboratorium), Grzegorza Sadkowskiego (Kierownika Pracowni Pomiarów Elektromagnetycznych) i Pawła Zawadzkiego (Kierownika Pracowni Wielkości Elektrycznych Małej Częstotliwości).

Być może wizyta w Głównym Urzędzie Miar zachęci młodzież do obrania specjalizacji w dziedzinie elektryczności, w której nieodzowne są dokładne pomiary?

  • Pokazy w Hali Wysokich Napięć Pokazy w Hali Wysokich Napięć. Grupa młodzieży słucha Kierownika Laboratorium Elektryczności Jerzego Szutkowskiego
    Pokazy w Hali Wysokich Napięć
  • Lekcja fizyki może dostarczyć wiele radości Na zdjęciu trzy osoby, od lewej: uczeń, nauczycielka, starszy mężczyzna - kierownik Szutkowski.
    Lekcja fizyki może dostarczyć wiele radości
  • Kierownik Szutkowski objaśnia zasady pokazu Cewka Helmholtza i grupa młodzieży skupiona wokół pokazu
    Kierownik Szutkowski objaśnia zasady pokazu
  • Pokaz badania wpływu pola magnetycznego na zachowanie się kompasu z użyciem cewki nawiniętej ręcznie Pokaz badania wpływu pola magnetycznego na zachowanie się kompasu z użyciem cewki nawiniętej ręcznie. Młodzież obserwuje demonstrację prezentowaną przez mężczyznę z siwymi włosami.
    Pokaz badania wpływu pola magnetycznego na zachowanie się kompasu z użyciem cewki nawiniętej ręcznie
  • Licealiści brali czynny udział w pokazach Licealiści biorą czynny udział w pokazach. Chłopak i dziewczyna pomagają w demonstracji przeprowadzanej przez starszego mężczyznę.
    Licealiści brali czynny udział w pokazach
  • W Pracowni Wielkości Elektrycznych Małej Częstotliwości W Pracowni Wielkości Elektrycznych Małej Częstotliwości młodzież słucha mężczyzny - Kierownika Pracowni Pawła Zawadzkiego.
    W Pracowni Wielkości Elektrycznych Małej Częstotliwości
do góry