Nawigacja

Aktualności

06.06.2013GUM z wysoką oceną stoiska podczas 17. Pikniku Naukowego

Autor : Główny Urząd Miar

17. Piknik Naukowy za nami - wysoka ocena stoiska GUM

Po raz kolejny Główny Urząd Miar wziął udział w Pikniku Naukowym, który 15 czerwca, w sobotę odbył się na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie. 17. edycja Pikniku, którego organizatorami są Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik przyciągnęła rekordową ilość zwiedzających, czemu sprzyjała również doskonała, letnia pogoda. Tysiące dorosłych i dzieci miały okazję oglądać doświadczenia i pokazy naukowe, również te, które zaprezentował Główny Urząd Miar. Dla niektórych maluchów był to prawdopodobnie pierwszy odważniejszy krok w stronę świata nauki. Być może efektowne prezentacje i przystępnie podana wiedza naukowa zachęcą najmłodszych do kolejnych śmiałych poszukiwań i o przyszłość polskiej nauki możemy być spokojni.

GUM zaprezentował podczas pikniku m.in. prawo Archimedesa we współczesnych pomiarach gęstości, a także metodę wyznaczania błędów zegarków. Można było na przykład, dzięki dokładnemu pomiarowi czasu, sprawdzić swój czas reakcji i przekonać się, czy ma się kwalifikacje do zostania kierowcą rajdowym. Odbywały się też, cieszące się dużym zainteresowaniem zwiedzających, pomiary lepkości oraz napięcia powierzchniowego wybranych cieczy. Obserwowano m.in. jak zachowują się ciecze o różnych lepkościach. W namiocie Głównego Urzędu Miar swoje stanowisko miał także Okręgowy Urząd Probierczy z Warszawy. Prezentowano na nim jedną z najstarszych metod badania stopów jubilerskich, pozwalającą na określenie prób metali szlachetnych.

Miło nam poinformować, że stoisko Głównego Urzędu Miar uzyskało doskonałą ocenę w opinii Zespołu Programowego 17. Pikniku Naukowego „Życie”.

Każde stanowisko podlegało ocenie w czterech kategoriach: piknikowość, interaktywność, unikatowość i naukowość. Sprawdzane były także: bezpieczeństwo, estetyka i porządek, panujące na stanowisku oraz to, czy komunikacja ze zwiedzającymi przebiega płynnie i naturalnie. W przesłanym do naszego Urzędu podsumowaniu czytamy: Bardzo ciekawe i atrakcyjne stanowisko. Zrealizowana została większość z przesłanych propozycji pokazów. Były one różnorodne i ciekawe, dostosowane do różnych, pod względem wieku i zainteresowań, odbiorców. Obsługa stanowiska profesjonalnie i merytorycznie prowadziła pokazy, rozbudzając ciekawość zwiedzających. Gratulujemy!

Zachęcamy do obejrzenia mini galerii z Pikniku Naukowego.

Stoisko GUM ozdobione niebieskimi balonikami

Dzieci zainteresowane pokazami na stoisku GUM

Więcej informacji na stronie http://www.pikniknaukowy.pl/wystawca/838564,Mierzymy-czas-gestosc-lepkosc-i


do góry