Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W najbliższy weekend zmieniamy czas na letni

Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W nocy z soboty na niedzielę (z 30 na 31 marca 2019 r.) przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2:00 w nocy na godzinę 3:00, tym samym przechodząc na czas letni środkowoeuropejski.

Czas letni środkowoeuropejski, zwiększony o dwie godziny w stosunku do uniwersalnego czasu koordynowanego UTC(PL), jest czasem urzędowym obowiązującym w Polsce w okresie od jego wprowadzenia w porze wiosennej (zawsze w ostatnią niedzielę marca) do odwołania w porze jesiennej (zawsze w ostatnią niedzielę października). Czasem urzędowym obowiązującym w Polsce w okresie zwykłym jest czas środkowoeuropejski (zwany też czasem zimowym, zwykłym lub naturalnym, właściwym dla polskiej, środkowoeuropejskiej strefy czasowej), zwiększony o jedną godzinę w stosunku do uniwersalnego czasu koordynowanego UTC(PL).

Przypomnijmy, że kwestie związane z czasem urzędowym obowiązującym w Polsce reguluje Ustawa o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z 2003 roku. Zgodnie z przepisami tej ustawy organem uprawnionym do utrzymywania czasu urzędowego, czyli czasu środkowoeuropejskiego i letniego czasu środkowoeuropejskiego w okresie jego obowiązywania, uniwersalnego czasu koordynowanego UTC(PL) oraz rozpowszechniania sygnałów tych czasów jest Prezes Głównego Urzędu Miar. Zadanie to realizuje Laboratorium Czasu i Częstotliwości GUM, generując polską atomową skalę czasu UTC(PL) i wyznaczając czas urzędowy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej informacji na temat aktualnej dyskusji nad rezygnacją ze zmian czasu, znajdą Państwo w naszym artykule: „Zmiany czasu czy rezygnacja ze zmian czasu?”.

do góry