Nawigacja

Aktualności

10.05.201228. posiedzenie Komitetu WELMEC Kraków 26-27 kwietnia 2012 r.

Autor : Główny Urząd Miar

W dniach 26-27 kwietnia 2012 roku w Krakowie miało miejsce 28. posiedzenie Komitetu WELMEC. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Główny Urząd Miar.

Na zdjęciu grupowym Uczestnicy 28. Posiedzenia Komitetu Welmec, stojący pod budynkiem obrad.

 

W posiedzeniu brały udział 53 osoby – reprezentanci państw członkowskich, państw stowarzyszonych, jak również zaproszeni goście, w tym przedstawiciel Komisji Europejskiej oraz przedstawiciel OIML (Międzynarodowej Organizacji Metrologii Prawnej).


Na zdjęciu stoją 4 osoby:3 kobiety i mężczyzna przed drzwiami, podczas spotkania władz Welmec i GUM

 

W przeddzień posiedzenia uczestnicy wzięli udział w spotkaniu inauguracyjnym zorganizowanym w Urzędzie Miasta Krakowa. Delegatów wspólnie powitali w Krakowie Prezes Głównego Urzędu Miar Pani Janina Maria Popowska oraz Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Pan Tadeusz Trzmiel.

 

Na zdjęciu stoją kobieta i mężczyzna: Powitanie delegatów przez Prezesa Głównego Urzędu Miar Panią Janinę Marię Popowską oraz Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa Pana Tadeusza Trzmiela.

Rozpoczynając pierwszy dzień posiedzenia Pani Prezes Janina Maria Popowska oficjalnie powitała w imieniu Głównego Urzędu Miar zgromadzonych członków komitetu WELMEC. W swoim wystąpieniu Pani Prezes Popowska podkreśliła rolę WELMEC w europejskim systemie metrologii prawnej. Na zakończenie, składając zebranym życzenia owocnych obrad, Pani Prezes Popowska zaproponowała obejrzenie krótkiego filmu, w którym znane postacie ze świata artystycznego dzieliły się swoimi impresjami na temat Polski, przybliżając tym samym nasz kraj przybyłym z całej Europy gościom.


Na zdjęciu Obrady Komitetu Welmec. Kilkadziesiąt osób siedzi na sali. W tle wyświetlacze z prezentacjami.

WELMEC - Europejska Współpraca w Dziedzinie Metrologii Prawnej (European Cooperation in Legal Metrology) jest regionalną organizacją zrzeszającą władze państw członkowskich Unii Europejskiej i EFTA odpowiedzialne za metrologię prawną, której celem jest stworzenie zharmonizowanego oraz spójnego podejścia do metrologii prawnej w Europie. Większość działań organizacji prowadzona jest przez grupy robocze, których efektem są przewodniki międzynarodowe. Przewodniki stosowane są jako dokumenty uzupełniające w procedurze oceny zgodności przyrządów pomiarowych według dyrektyw unijnych. Zawierają wytyczne i objaśnienia stanowiące to, co WELMEC uznaje za najlepszą możliwą do stosowania praktykę w danej dziedzinie, w czasie obowiązywania przewodnika. Przewodniki te nie mają jednak charakteru obligatoryjnego.

WELMEC ustanowiono w dniu 8 czerwca 1990 r. poprzez podpisanie Memorandum of Understanding przez przedstawicieli władz krajowych ówczesnych państw członkowskich UE i EFTA. Polska przystąpiła do grona państw członkowskich w maju 2004 r. wraz z 9 innymi państwami europejskimi.

Obecnie w pracach WELMEC uczestniczą państwa członkowskie (30), państwa stowarzyszone (7) oraz inne organizacje w charakterze obserwatorów (OIML, EURAMET, EA). WELMEC w celu realizacji powierzonych zadań współpracuje z wieloma organizacji regionalnymi i światowymi zajmującymi się zagadnieniami związanymi z metrologią prawną oraz innymi zainteresowanymi podmiotami np. zrzeszeniami producentów przyrządów pomiarowych.

Komitet WELMEC jest głównym organem decyzyjnym i kontrolnym we wszelkich sprawach związanych z działalnością organizacji, obradującym na corocznych posiedzeniach. Komitet jest odpowiedzialny za zatwierdzanie dokumentów strategicznych i związanych z nimi planów działania, jak również wszelkich innych dokumentów tworzących obowiązki WELMEC. Komitet posiada kompetencje w stosunku do grup roboczych, ocenia i zatwierdza instrukcje, raporty roczne i programy ich prac. Na tym organie ciążą także obowiązki związane z finansami organizacji, np. zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego i decydowanie o wysokości rocznych składek członkowskich.

do góry