Nawigacja

Aktualności

30.10.2017Doroczne posiedzenie dyrektorów NMI oraz przedstawicieli państw sygnatariuszy Konwencji Metrycznej

Autor : Marcin Mikiel
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W dniach 18-19 października br. w Sèvres, z udziałem delegacji GUM odbyło się kolejne posiedzenie dyrektorów NMI (National Metrology Institute) oraz przedstawicieli państw sygnatariuszy Konwencji Metrycznej.

Doroczne spotkanie, które zapoczątkowano kilka lat temu, służy omówieniu bieżących trendów w światowej metrologii, spraw dotyczących funkcjonowania Międzynarodowego Biura Metrologii (BIPM), jak również stanowi przygotowanie do Generalnej Konferencji Miar. W tym roku uczestnicy zapoznali się z bardzo ciekawymi prezentacjami z dziedzin kluczowych nie tylko dla metrologii, ale również dla rozwoju nauki, np. metrologia kwantowa. Ponadto dyskutowano o oddziaływaniu metrologii na decydentów, w tym głównie na rządy oraz zaprezentowano bardzo ważny dla światowej metrologii dokument, czyli plan strategiczny Międzynarodowego Biura Miar.

Prezentacje ze spotkania umieszczono na stronie BIPM 

Ciekawym i ważnym uzupełnieniem wizyty w Paryżu było zwiedzanie francuskiego odpowiednika GUM czyli LNE (Laboratoire national de métrologie et d'essais). LNE założone w 1901 r. jest wiodącym na świecie NMI, prowadzącym zaawansowane badania z dziedziny chemii, masy, optyki itp. Przedstawiciele GUM zapoznali się z prowadzonymi projektami, np. z kluczowym projektem budowy wagi wata, jak również z podstawowymi informacjami na temat LNE.

do góry