Nawigacja

Aktualności

17.07.2017Przedstawiciele GUM wzięli udział w międzynarodowych warsztatach w Berlinie

Autor : Michał Mosiądz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

W dniach 21-22.06.2017 r. przedstawiciele Laboratorium Badań i Rozwoju Oprogramowania Zakładu Metrologii Interdyscyplinarnej GUM wzięli udział w warsztatach "Software and ICT related Challenges in Legal Metrology", organizowanych w PTB przy współpracy z grupą roboczą WELMEC WG7.

Podczas spotkania pracownicy komórki zajmującej się m.in. zagadnieniami związanymi z zastosowaniem i bezpieczeństwem technologii informatycznych w przyrządach pomiarowych i kasach rejestrujących zaprezentowali osiągnięcia GUM w zakresie badań nad opracowaniem przyrządów pomiarowych. W trakcie dwóch wystąpień omówiono problematykę, zasady i metody zabezpieczeń oprogramowania przyrządów pomiarowych oraz jego aktualizacji, a także zagadnienia związane z zastosowaniem separacji oprogramowania w przyrządach pomiarowych i kasach rejestrujących.

Wystąpienia ekspertów GUM spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem. Opracowana w GUM metodyka badań oprogramowania jest wynikiem wieloletnich doświadczeń specjalistów z laboratorium w badaniach nad oprogramowaniem przyrządów pomiarowych i kas rejestrujących. Udział w warsztatach jest dowodem na dużą aktywność GUM w międzynarodowych organizacjach metrologicznych. To również promocja polskich rozwiązań i osiągnięć w dziedzinie zastosowania informatyki w metrologii, a także osiągnięć konstrukcyjnych polskich producentów przyrządów pomiarowych i kas rejestrujących. Prezentacje i inne materiały przygotowane na warsztaty są dostępne na stronie PTB.

Udział w warsztatach zaowocował również koncepcją zawężenia współpracy z konkretnymi NMI z innych państw w celu podniesienia poziomu harmonizacji wymagań dla oprogramowania metrologicznego, a także rozwoju metodyki badań oprogramowania.
 

Powiązane informacje

do góry