Nawigacja

Aktualności

02.02.2017Seminarium w GUM pt. "Zastosowanie shearing techniques do wzorcowania precyzyjnych autokolimatorów fotoelektrycznych."

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

27 stycznia 2017 r. w GUM odbyło się seminarium pt. "Zastosowanie shearing techniques do wzorcowania precyzyjnych autokolimatorów fotoelektrycznych.", podczas którego efekty prac w ramach zadania 3.5 wspólnego projektu EMRP SIB58 Angles przedstawili pracownicy laboratoriów GUM - panie Joanna Przybylska i Katarzyna Nicińska oraz pan Dariusz Luśtyk.

Wszystkie pomiary zostały przeprowadzone na stanowisku państwowego wzorca jednostki miary kąta płaskiego.

Projekt trwał 3 lata: od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2016 r. Koordynatorem był turecki TUBITAK UME. W projekcie brało udział 10 partnerów tzw. fundowanych (były to instytuty metrologiczne) i 5 niefundowanych (w tym 2 instytuty metrologiczne spoza Europy i 3 producentów sprzętu pomiarowego). Projekt obejmował 6 pakietów roboczych, z tego 4 pakiety techniczne. GUM brał udział w dwóch spośród czterech pakietów. Jeden z pakietów dotyczył badań metrologicznych na precyzyjnych enkoderach kątowych, a jedno z podzadań miało na celu opracowanie nowej metody wzorcowania autokolimatorów przy zastosowaniu stołów obrotowych, wyposażonych w enkodery kątowe. Najpopularniejsze autokolimatory mają w tej chwili rozdzielczość 0,001 sekundy. Liderem projektu było niemieckie PTB, a we wzorcowaniach zastosowano schearing techniques, czyli tzw. technikę cięć.

 

  • Na zdjęciu, przy stołach w sali konferencyjnej siedzi dwóch mężczyzn i jedna kobieta. Druga kobieta stoi i mówi. Na stole leży laptop.
  • Na zdjęciu przy stolikach w jednym rzędzie siedzi trzech mężczyzn i jedna kobieta. Druga kobieta stoi i mówi. Na stole leży laptop.
  • Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn, którzy stoją, jeden z nich trzyma mikrofon. Przy stoliku siedzi kobieta, obok niej widać laptop, leżący na stole.
  • Na zdjęciu widać salę konferencyjną wypełnioną kilkudziesięcioma osobami, siedzącymi przy stolikach ustawionych w podkowę. Jeden z mężczyzn stoi z mikrofonem w ręku.
  • Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn, którzy stoją, jeden z nich trzyma mikrofon, drugi gestykuluje. Przy stoliku siedzą dwie kobiety, obok, na stoliku widać leżący laptop.
  • Na zdjęciu widać dwóch mężczyzn i jedną kobietę, którzy siedzą. Trzeci mężczyzna stoi i mówi. Trwa dyskusja po seminarium.

zdjęcia: Maciej Koszarny (GUM)

do góry