Nawigacja

Aktualności

17.12.2016System Galileo świadczy pierwsze usługi swoim użytkownikom

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Od 15 grudnia br. europejski system nawigacji satelitarnej Galileo świadczy pierwsze usługi swoim użytkownikom. O uruchomieniu systemu poinformowała Komisja Europejska, która zapowiedziała, że w połączeniu z GPS Galileo będzie oferować następujące usługi:

- wspierać operacje ratunkowe,

- zapewniać dokładniejszą, bezpłatną i powszechniej dostępną nawigację,

- zwiększać odporność synchronizacji transakcji bankowych i finansowych oraz wydajność sieci telekomunikacyjnych i sieci dystrybucji energii,

- na rzecz organów sektora publicznego w zakresie ochrony ludności, pomocy humanitarnej oraz działalności służb celnych i policji.

Komisja Europejska zachęca do korzystania z usług Galileo przedsiębiorców, przedstawicieli sektora publicznego i zwykłych obywateli. Budowany od 1999 r. system znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, m.in. do monitoringu sieci energetycznych, w logistyce, transporcie, zarządzaniu ruchem lotniczym czy ratownictwie. Galileo może również stanowić impuls dla kolejnych, nieznanych jeszcze przedsięwzięć innowacyjnych, które mogą przynieść wiele korzyści mieszkańcom Europy.

do góry