Nawigacja

Aktualności

17.12.2016System Galileo świadczy pierwsze usługi swoim użytkownikom

Autor : Adam Żeberkiewicz
Opublikowane przez : Adam Żeberkiewicz

Logotyp systemu Galileo. Na niebieskim tle kula otoczona gwiazdkami, jakby z logo Unii Europejskiej, poniżej napis Galileo.

Od 15 grudnia br. europejski system nawigacji satelitarnej Galileo świadczy pierwsze usługi swoim użytkownikom. O uruchomieniu systemu poinformowała Komisja Europejska, która zapowiedziała, że w połączeniu z GPS Galileo będzie oferować następujące usługi:

  • wspierać operacje ratunkowe,
  • zapewniać dokładniejszą, bezpłatną i powszechniej dostępną nawigację,
  • zwiększać odporność synchronizacji transakcji bankowych i finansowych oraz wydajność sieci telekomunikacyjnych i sieci dystrybucji energii,
  • na rzecz organów sektora publicznego w zakresie ochrony ludności, pomocy humanitarnej oraz działalności służb celnych i policji.

Komisja Europejska zachęca do korzystania z usług Galileo przedsiębiorców, przedstawicieli sektora publicznego i zwykłych obywateli. Budowany od 1999 r. system znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki, m.in. do monitoringu sieci energetycznych, w logistyce, transporcie, zarządzaniu ruchem lotniczym czy ratownictwie. Galileo może również stanowić impuls dla kolejnych, nieznanych jeszcze przedsięwzięć innowacyjnych, które mogą przynieść wiele korzyści mieszkańcom Europy.

do góry